«Tida hvor direktører har et prangende kontor er definitivt over. Her på bygget sitter alle i åpent landskap og finner kontorplass der det til enhver tid er ledig.»
Knut Skansen
DEICHMANNEN
Knut Skansen har ansvaret for 22 bibliotek og en million bøker. Men har verken bibliotekarutdanning eller eget kontor.
Det nye hovedbiblioteket rager høyt og brer seg bredt mellom Oslo S og Den Norske Opera & Ballett. Deichman Bjørvika har fem etasjer, tre mesaniner, og en kjelleretasje med en stor flerbrukssal, og en kinosal – og rommer nesten en halv million bøker. Fasaden av glass slipper inn solstråler som bader betonginteriøret i lys.
Blikk møter Knut Skansen i første etasjen der publikum kan lese aviser, tidsskrifter, bøker, drikke kaffe, eller spise en bedre middag på restauranten Centropa. Skansen har fulgt hele prosessen fra arkitektkonkurransen ble utlyst og helt fram til åpningen 18. juni i år. Han startet som prosjektleder og endte som direktør. Han er tydelig stolt der han står under kunstneren Lars Rambergs lysinstallasjon «Brainstorm», laget av 400 meter håndblåste glassrør i gullgult og skinnende hvitt, fylt med edelgassen neon.
I de fleste store bedrifter er direktørkontoret plassert øverst, har mest lys – og den beste utsikten. Det er den Blikk gjerne vil ha et glimt av, og foreslår at intervjuet skal foregå på kontoret hans.
1 år Magasin, 11 utgaver i året inkl. digitalt kr 798,-
Bestill her