Tre dager med Nikolai
I tre dager har jeg fulgt Nikolai gjennom tenåra. I tre dager har jeg lest om ei ungdomstid som kunne vært min. En ung transmann som forsøker å finne sin plass i verden.
I 1979 kom den første boka om en trans- kjønna mann ut i Norge. «Bastard! En sannferdig roman om kjønnsskifte i Norge» ble ført i pennen av Bernt Eggen og handler om livet til Eddie Espelid, den første transmannen som fikk testosteronbehandling i Norge i1961. Boka befinner seg i grenselandet mellom roman og biografi.
40 år senere er Norges andre roman om en transkjønna mann kommet ut, «Ninkolai». Denne gangen er historien rein fiksjon, men virkelighetsnær nok til å vekke sterke følelser i meg som transkjønna leser.
Jeg møter Bjarte Klakegg på en kafé i Oslo før han skal rekke et fly tilbake til Bergen der han bor sammen med ektemannen Dag Martin. Forfatteren er født og oppvokst i Førde og flytta til Bergen da har var 18 år for å studere juss. Etter studiene ble det raskt klart for ham at han ikke hadde så lyst til å være jurist.
1 år Magasin, 11 utgaver i året inkl. digitalt kr 798,-
Bestill her