Noras hete sommer
«Det er laget mange filmer om homofile i Tyskland. Derfor overrasket det meg da jeg oppdaget at ingen hadde laget en om to skolejenter som faller for hverandre.» Se filmen digitalt hos Kosmorama Trondheim Internasjonale Filmfestival.
«Cocoon» handler om Noras sommer i Berlin. Sommeren hun finner ut at hun forelsker seg i jenter. Nora (Lena Urzendowsky) er fjorten år og bor sammen med storesøster og en fraværende, lett alkoholisert mor i et blandet nabolag i Kreuzberg. Filmen tematiserer ung lesbisk oppvåkning og forelskelse.
«Det er laget mange filmer om homofile i Tyskland. Derfor overrasket det meg da jeg oppdaget at ingen hadde laget en om to skolejenter som faller for hverandre. Det er jo i fjortenårsalderen du forelsker deg og gjør dine første erfaringer», sier regissør Leoni Krippendorff (35) til magasinet Dazed.
«Cocoon» er satt til 2018. Hetebølgen sveiper over Europa, men det er ankomsten av den nye jenta Romy som øker temperaturen i Nora. Filmen vikler seg langsomt ut, regissøren lar det gå nesten en halv time før hun introduserer Romy (Jella Haase). Før det følger hun hovedpersonen Nora. Hun passer ikke helt inn. Hun får henge med storesøsteren og hennes venner, men er alltid bare i bakgrunnen. Ingen hører på henne og hun har kanskje heller ikke noe bestemt å si.
Først når Romy kommer, begynner Nora å finne sin egen stemme. Grepet speiler slik sett tenåringens gradvise oppvåkning til dypere og mer intense følelser. Den langsomme framdriften gir regissøren tid til å lodde karakteren Nora, hennes tanker om hvem hun er og hvem hun er på vei til å bli.
Lena Urzendowsky (21), som spiller Nora får mye av æren for filmens gode mottakelse. Hennes evne til å formidle tenåringsangst og ekstase lar tilskueren komme på innsiden av hvordan det er å bli klar over og omfavne at man forelsker seg i en av samme kjønn.
«Jeg måtte kjempe for å gjøre det på den måten», sier Krippendorff til Dazed.
«Investorene er ikke så lette å få tak i når fortellingen bryter med et fast mønster.»
Noras selvoppdagelse og ungdommelige lengsel etter kjærlighet behandles realistisk under Krippendorfs nesten drømmeaktig fargeskala. Mye av innholdet er selvbiografisk, og slik sett historisk, men filmen er likevel lagt i samtida.
«Jeg tenkte på filmen som fortellingen om den sommeren Nora alltid kommer til å huske», forklarer Krippendorff. «Jeg ville at filmen skulle føles som noe som allerede er et minne.»
Regissøren er i gang med å skrive sin neste film, mens Lena Urzendowsky blir å se i Amazons nye miniserie om «Christiane F». Den er basert på boka fra 1978, som på norsk fikk tittelen «Å være ung er for jævlig», der Christiane F. frekventerer strøket omkring Berlins hovedbanestasjon i stadig søken etter rus og tilhørighet.
Å være ung er fortsatt for jævlig, men i filmen «Cocoon» er det noen ganger også helt fantastisk.
«Cocoon» kan leies digitalt på Kosmorama Trondheim Internasjonale Filmfestival. Siste frist er søndag 28.mars kl. 23.59.
Lei filmen her: Kosmorama Trondheim Internasjonale Filmfestival
-
Pluss
Ny demonstrasjon til støtte for skeive i Tyrkia
Onsdag blir det solidaritetsmarkering foran Stortinget i Oslo for å vise støtte til den skeive bevegelsen i Tyrkia.
-
Pluss
Fra Gutta til skeivt-feministisk satireshow: – Flere humørsvingninger
Performancekunstnere kjent fra dragkinggruppa Gutta har skapt nye alter egoer: Lucky og Lucy. Nå blir det flere show.
-
Pluss
Ber regjeringen stå opp for skeive i Tyrkia
MDG spør utenriksministeren om Norge vil åpne dørene for skeive, tyrkiske aktivister. – Problematisk at det så langt har vært tyst, sier Julie E. Stuestøl til Blikk.
-
FN: USAs deportasjoner utløser flom av menneskerettsbrudd
Trump-administrasjonens deportasjoner av tusenvis av mennesker til land der de ikke hører hjemme, «utløser en kaskade av menneskerettighetsbrudd», fastslår uavhengige FN-eksperter.
-
Pluss
Teddy kan bli Årets Urørt: – Jeg gjør det for andre skeive også
For rapperen betyr finaleplassen i NRKs musikkonkurranse både nye muligheter og en anledning til å vise at skeive uttrykk fortjener plass på store scener.
-
Pluss
Festival for bifile: – Over all forventning
Arrangørene av festivalen som gikk av stabelen i helgen la ned guts, svette og godvilje. Nå blir det festival for bifile også neste år. Se bilder fra showet her.
-
65 personer venter fortsatt på erstatning etter 25.juni-terroren
65 personer som inngikk forlik om erstatning etter terrorangrepet ved London Pub i Oslo 25. juni 2022, venter fortsatt på pengene. Vitnestatus kan hindre utbetaling fra staten.
-
Pluss
Skeiv, hivsmittet og ufør i Gaza – ber Norge om hjelp
En skeiv, hivsmittet, og ufør ung palestinsk mann sitter fast i Gaza. Han vet ikke hvor lenge medisinene hans holder. – Det står om livet, sier Thee-Yezen Al Obaide i Tamam.
-
– Hatparagrafen må styrkes, ikke fjernes
Saken KrFU bruker for å begrunne sitt forslag om å fjerne hatparagrafen er, bevisst eller ubevisst, en argumentasjon for å få hetse funksjonshemmede, skriver leder i Skeive funkiser.
-
Pluss
Anti-transinnlegg ble felt i PFU – publisert på nytt av Document.no
– Bevisst provokasjon, sier generalsekretær i Norsk Presseforbund, til Journalisten.