Scene

Forholdet mellom Gunvor Hofmo og Ruth Maier har blitt musikkteater

– Historien til både Gunvor og Ruth er fortsatt brennende aktuell, sier Susanna Wallumrød som står bak forestillingen «Jeg vil hjem til menneskene» som denne uka vises på Kloden teater. 

Susanna Wallumrød har tolket Gunvor Hofmos dikt, først på plate – og nå som musikkteater.
Publisert Sist oppdatert

Poeten Gunvor Hofmo og kjæresten  Ruth Maier fikk bare to år sammen, før Maier ble tatt av tyskerne i 1942 og sendt til Auschwitz. 

Resten av livet brukte Hofmo til å skrive om ensomheten og om savnet etter kjæresten. 

Et av disse verkene er diktsamlingene «Jeg vil hjem til menneskene» fra 1946. Samlingen har siden inspirert flere, blant dem musikeren Susanna Wallumrød som har gitt ut et album med samme navn, hvor hun tolker Hofmos dikt. 

Nå har Wallumrød, sammen med sanger og skuespiller Helga Guren og musiker og komponist Stina Moltu laget musikkteater av materialet. Regi er ved Mine Nilay Yalcin. 

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

Digital
1 måned

1,-

KJØP

Digital
12 måneder

699,-

KJØP

Digital + Magasin 12 måneder

798,-

KJØP

Powered by Labrador CMS