Skeiv transportminister
Pete Buttigieg er utnevnt til transportminister i USA og er med det den første åpne homofile ministeren i en amerikansk regjering.
Pete Buttigieg er den eneste ved siden av Kamala Harris av de som stilte i det demokratiske partiets nominasjonsvalg mot Biden som har fått en plass i regjeringen.
Pete Buttigieg har gjort lynkarriere som politiker. Han startet som ordfører i småbyen South Bend i Indiana på slutten av 2019 og ble den første åpne presidentkandidaten da han stilte i nominasjonsvalget i fjor.
Han tapte valget mot Joe Biden, men ble raskt en av Bidens viktigste støttespillere.
«Pete er en moderne politiker som kan ta politikken et steg videre med nye ideer. Jeg kjenner Pete godt, og han er et av de smarteste og mest ydmyke menneskene jeg har truffet», sa Joe Biden da han lanserte Buttigieg som transportminister.
Leder av organisasjonen Out & Equal Workplace Advocates, Erin Utirus, understreker viktigheten av å ha Buttigieg i regjeringen.
«Det gjør det mye lettere for lhbt-befolkningen å se at vi har en naturlig plass i ledelsen av dette landet», sier Utirus til LGBTQ Nation.
Les også
-
Pluss
Krigsreporter: – Min intensjon er å tilføre et ærlig blikk, særlig på skeive
-
Freddie Mercurys «liv i sangtekster» utgis til 80-årsdagen
-
Pluss
Magyar: Ungarn skal bli et land hvor ingen skal stigmatiseres for «å elske annerledes»
-
Pluss
Han var øyenes første åpne homofile prest – nå føler han seg presset til å flytte til Danmark
-
En skole som ikke snakker åpent om at skeive elever finnes, er ikke nøytral
-
Pluss
Vil ha slutt på Pride i skolen – FRI reagerer
-
Madonna pushet sin nye plate på Grindr
-
Pluss
Her kan du se titalls skeive kunstnere i sommer: – Et annet perspektiv
-
Pluss
Hun vil samle bifile i Europa: – Kan ikke vente på at lesbene gjør det for oss
-
Stå opp for retten til å være fri