
F.v. Tarjei Nysted, Sven Henriksen og Thor Erik Fjellvang.
Sven Henriksen tolker Waits
Sven Henriksen rekker kun å gjøre én Tom Waits-konsert denne høsten. Og da skal han synge sangene hans på amerikansk og i et kirkerom.
I 1996 ga Sven Henriksen ut albumet «Rød Pust» der han selv hadde oversatt og framførte Tom Waits tekster på norsk. Det ble en stor suksess, selv om konkursen lurte rundt hjørnet; han hadde nemlig ikke spurt Waits om lov. Men det ordnet seg, og Henriksen spilte over 100 konserter rundt omkring i landet.
I Kulturkirken Jakob i oktober skal Henriksen igjen formidle tekstene til Tom Waits – denne gangen på hans eget språk. Men han skal ikke forsøke å høres ut som Tom Waits.
– Jeg kunne godt gjort det, men det er ikke noe poeng i å synge karaoke, poenget er å formidle Waits sine poetiske tekster og gjøre ham tilgjengelig for andre enn den svorne fansen, sier Henriksen.
Les også
-
Alle er homo!
Melankoli og disko går hånd i hånd på Lizzos splitter nye plate «Special». Låta «Everybody's Gay» er et skeivt høydepunkt.
-
– Noen ganger får man bare synge falskt
«Men så ser jeg gatene fylles av farger og av folk. Som hever stemmen og flaggene våre i lufta. Å se at det er mange av dere gir meg håp,» synger Randi Oline Mæhlum.
-
Nils Bech i Pride Park
– Vi reiser oss opp fra benker på Nationaltheatret, tar steget ut av pissoaret ved Stensparken og setter oss på bussen fra Snarøya Sportsklubb. Vi kommer fra småbruk, blokkleiligheter og klubber og fortsetter å vise verden at vi finnes. Vi sprekker ikke i solen, vi stråler.
-
«En temperamentsfull kvinne i en mannskropp»
– Det er en anspent tid i Brasil, som er et ødelagt land med økende fascisme. Kunst er motstand, erklærer Johnny Hooker. Onsdag 22. juni holder han konsert på Cosmopolite som del av Oslo Pride.
-
Ramón om menn & kjærlighet
«Ok, jeg lover», Norges mest spilte låt, handler om å tørre å slippe noen nær igjen etter kjærlighetssorg. Men selv er Ramón lykkelig forelsket.
-
Kardemommestipendet til Julie Falkevik Tungevåg
– Kidsa er det beste publikumet.
-
Bli med Lizette Lizette på Miss Gendered-konkurranse
– Vi konkurrerer om tittelen «Miss Gendered», som om det var en ettertraktet tittel ...
-
Oliver Sim om hiv, skam og Jimmy Somerville
Oliver Sim, kjent fra bandet The xx, slipper albumet «Hideous Bastard» og samarbeider med Jimmy Somerville.
-
Soft Cell og Christeene slår seg sammen og lager grisete electropop
– Christeene er ekstremt konfronterende og utfordrende, og akkurat det vi trenger i disse tider, sier Soft Cell-vokalist Marc Almond.
-
George Michael uten filter
Dokumentarfilmen «George Michael Freedom Uncut» slipper seerne inn bak kulissene og viser en George Michael som aldri tidligere er sett av offentligheten.
Anlegg for melankoli
Tom Waits som fyller 70 år 7. desember, har vunnet flere Grammy-priser, og ble innlemmet i Rock and Roll Hall of Fame i 2011. Til tross for at han bare har spilt i Norge to ganger, på Club 7 i Oslo i 1977 og i Oslo Konserthus i 1985, så har sangeren, låtskriveren, skuespilleren og historiefortelleren svært trofaste tilhengere i Norge.
– Han er ikke så stor eller kjent hjemme i USA som man skulle tro, altså ut fra vårt forhold til ham. Men nordmenn har virkelig trykket ham til brystet. Jeg tror det har noe med nordmenns anlegg for melankoli å gjøre, vi liker Madrugada og Leonard Cohen og vi liker Waits. Han har dybde i sine tekster, både musikalsk og poetisk og vi liker alvoret hans. Han har et stort univers, sier Henriksen.
Dette universet formidler han sammen med sine medmusikanter Tarjei Nysted og Thor Erik Fjellvang som trakterer blant annet munnharpe og hardingfele.
– Kanskje ikke instrumentene en skulle forvente?
– Waits tangerer veldig ofte det folkelige. Mange av melodiene henter inspirasjon fra særlig den irske tradisjonsmusikken, så jeg tenker at Waits sine sanger også kler mer enkle og nedstrippede arrangementer. Men vi bruker kirkeorgelet også, da vet du og da skal jeg love deg at hele huset rister!
Men nordmenn har virkelig trykket ham til brystet. Jeg tror det har noe med nordmenns anlegg for melankoli å gjøre, vi liker Madrugada og Leonard Cohen og vi liker Waits.
Sven Henriksen
Noe sakralt og større
I 1985 ble Jakob Kirke nedlagt som menighetskirke, men er fortsatt et vigslet kirkerom. I 2000 gjenoppsto den som om en ny kulturscene og er i dag Norges eneste rene kulturkirke.
– Du skal synge i et vigslet kirkerom, det er kanskje ikke et sted man ville vente å finne deg?
– Jeg tok sterk avstand fra religion da jeg var yngre. Men jeg tror. På noe sakralt, noe som er større enn oss og jeg tror at vi kan møte det i kunsten. Og ja, også i kirkerommet. Når vi gir oss over til sangen og instrumentene og stemningen. Det oppstår en inderlig kontakt mellom oss som er tilstede, og noe som er større enn oss. Hva det er vet jeg ikke, men det er der.
– Tenker du at du viser andre mennesker, de som kanskje ikke er så sakrale av seg, en flik av noe åndelig når du synger Tom Waits i en kirke?
– Det har jeg ikke tenkt over, men der er kanskje noe i det. Å lage en liten åpning mot det som er større enn oss selv. I så fall forsøker vi å gjøre det med enkle metoder. Det vil si, få det til å låte enkelt og mektig, men ikke jålete. Som formidler er jeg et mellomledd mellom det som skal ut og de som skal ta imot. Poenget mitt er å tolke de fantastisk fine tekstene til Tom Waits i en ny ramme. Det tror jeg vi får til!
Sven Henriksen synger Tom Waits, onsdag 16. oktober kl. 19.30, Kulturkirken Jakob, Hausmannsgate 14, Oslo.
Les også
-
– Kampen vil ikke være over før det skeive miljøet slutter å være et mål
– Kampen er ikke over før alle føler seg trygge, noe som jeg tviler på vil skje i løpet av min generasjon, sier kunstner Nayara Leite.
-
– Majoritetens fordomsfrie og velmente hersketeknikk
– Vi skeive er ikke hårsåre. Vi er ikke så krenka. Vi er plutselig redde. Skuddene i Oslo skjedde, skriver skuespiller og forfatter Sven Henriksen.
-
Forventer rekordparade i Drammen
– Vi venter mange besøkende fra Oslo til Drammen Pride og paraden, sier Egil J. Bye, presseansvarlig i Drammen Pride.
-
Drammen Pride feirer kjærligheten med to parader
Drammen Pride slår like godt til med to parader under årets pridefeiring, og bysbarnet Ferdinand stiller på scenen.
-
– Toleranse og respekt må gå begge veier
Alisha Dhaqanes hjertesak er skeive innvandrere som er mer sårbare og utsatt for hat enn majoriteten.
-
– Det er ingenting vi ønsker oss mer enn å invitere til parade
– Men sikkerheten til publikum kommer først. Oslo Pride har ikke tatt en endelig avgjørelse ennå, sier Oslo Pride-leder Inger Kristin Haugsevje.