Silvana til Norge
I februar slapp Silvana Imam sitt nye album «Helig Moder», og i mars rapper hun i Stavanger, Bergen, Oslo og Trondheim.
Les også
-
Pluss
– Jeg elsker lesbiske og jeg synes det er viktig å synliggjøre det i miljøet vårt
I 17 år har Martine Hammervold-Austinat sørget for liv i det skeive miljøet. – Miljøet er familien min. Jeg kjenner ikke til noe annet.
-
Pluss
Ukraina: Skeive kjemper uten rettigheter
Tusenvis av skeive i Ukraina risikerer og ofrer sine liv for å forsvare landet mot Russlands angrepskrig. Men de har ikke samme rettigheter som streite soldater, hverken som levende eller døde.
-
Pluss
Lesbisk standup-stjerne til Oslo
Den amerikanske standup-stjernen Fortune Feimster kommer til Cosmopolite i Oslo i slutten av mai.
-
Pluss
Nygifte Embla skal spille inn ny musikkvideo – og du kan bli med
Embla lader opp til nytt album med the Karidotters. Denne uken lager bandet det de selv omtaler som «tidenes første norske skeive country-musikkvideo» – og kona dukker også opp.
-
Pluss
Slik gikk det da lesbiske Hilde ble «pitchet» på skeivt singeltreff
Datingkonseptet Pitch-A-Friend har tatt Oslo med storm. Denne uka med et helskeivt show på Pridehuset.
-
Pluss
Legendarisk lesbisk tv-serie vises på stort lerret
– Dette er ikke bare tv, sier DRAMAqueen, som igjen inviterer til The Planet Brunch Club på SALT for et gjensyn med den lesbiske tv-suksessen som formet en hel generasjon kvinner.
-
Pluss
Reiten flytter til USA: – Jeg vet ikke helt hva jeg går til
Guro Reiten forlater Chelsea etter nærmere sju år i klubben, og tar med seg familien og flytter til USA for å spille for Gotham FC.
-
Pluss
Lesbisk klubb er tilbake - nå på nytt utested
Etter flere år på Elsker måtte klubbkonseptet DRAMAqueen finne et nytt sted å samle skeive kvinner. Denne helgen debuterer de på Baba Bar.
-
Pluss
Ut mot forlag: – Underspiller hvor viktig det lesbiske er
Litteraturkritiker Siri Lindstad reagerer på omtale av den skeiveste boka hun vet om. Samlaget hevder det ikke ligger noe mer bak utelatelsen av det lesbiske enn at boka handler om mer.
-
Pluss
Hvem var den lesbiske poeten Astrid Tollefesen?
Jeg kunne levd hennes liv, ja, jeg lever i og for seg hennes liv, og det er vel derfor jeg får helt noia når folk sukker «Astrid Tollefsen, ja. Stakkars», skriver Siri Lindstad.
«Let’s go lesbos!» rapper Silvana Imam (32) og inspirerer en ny lhbt-generasjon når hun attpåtil truer med å «göra din mamma gay». Imam på scenen er en manifestasjon av kraft, feminisme, pride og hardtslående tekster. Det er et engasjerende sinne som slippes løs.
På få år er hun blitt en av Skandinavias største rapartister. Hun debuterte med albumet «Rekviem» i 2013 og fulgte opp med «Naturkraft» i 2016. Nå er henne nye album «Helig Moder» ute.
Imam er beintøff feminist og åpent lesbisk, og hennes politiske og kompromissløse tekster har gjort henne til en markant stemme både på og utenfor scenen.
Hun er fortsatt aktuell med den kritikerroste musikkdokumentaren «Silvana – Väck mig när ni vaknat», der vi følger artisten på nært hold fra tida som gryende artist til ikon, og gjennom både fremgang og motgang.
Jeg sier selv at jeg fikk prisen årets homo. Jeg er ikke bi, og jeg kan heller ikke representere transpersoner.
Årets homo
For noen år siden ble hun kåret til årets homo/bi/trans på den årlige QX Gaygala.
«Jeg sier selv at jeg fikk prisen årets homo. Jeg er ikke bi, og jeg kan heller ikke representere transpersoner. De burde dele den prisen opp i flere kategorier. Men det er folk som har stemt meg framsom årets homo, og jeg blir varm om hjertet av det», sa hun da Blikk intervjuet henne for fire år siden.
I takketalen på QX Gaygala benyttet hun anledningen til å snakke om rasismen i Sverige, og slo fast at antirasismen er en del av lhbt- kampen.
«Det er ikke en lek for meg. Min mamma er fra Litauen og pappa er fra Syria, og jeg snakker tre språk når jeg er hjemme; svensk, arabisk og litauisk.»
Hun kom til Sverige som fireåring, og familien bosatte seg i en forstad utenfor Stockholm.
«Jeg er hvit og passerte derfor som svensk. Hadde jeg vært mørk i huden, hadde virkeligheten min sett annerledes ut».
Les også
-
Pluss
Lesbisk ikon kommer til Oslo Pride
-
Pluss
Ramón har laget kjærlighetslåt til sin Herman
-
Pluss
Fagottene tilbake på Chat Noir: – Terningkast ti!
-
Pluss
Björk presenterer ny musikk på utstilling: – Hun har alltid vært på kanten av skeiv estetikk
-
Pluss
Robyn ville ikke spille for halvfulle arenaer – flytter konserter
-
Girl In Red gir ut VM-låt
-
Pluss
Rockestjerne: – Jeg er en stolt homofil mann
-
Pluss
Sondre Lerche hyller skeiv kjærlighet i ny musikkvideo
-
Pluss
Kylie til sine skeive fans: – Jeg kommer alltid til å være der for dere
-
– Jeg var blodfan av Eurovision, nå er jeg bare sint og bitter
«Takk Gud jeg er homo!»
At hun var lesbisk var like vanskelig å plassere fordi ingen snakket om lhbt-tema da hun vokste opp. «Jeg ble ertet på skolen fordi jeg hadde kort hår, og ble spurt om jeg var gutt eller jente. Det var ingen som pratet om lhbt, verken på skolen eller i nærmiljøet, så jeg vokste opp med en idé om at jeg var annerledes. Men selv om jeg vil være med på å normalisere lhbt, så er det ikke bare mitt ansvar – det er alles ansvar».
Nå vet «alle» hvor hun står – og at det betydde noe da hun på P3 Guld i 2014 framførte låta «För Evigt» og rappet «Beatrice jag dör for dig».
«Det er ingen som noen gang tidligere har stått på scenen under P3 Guld og skreket «Takk Gud jeg er homo». Det behøves! Spesielt fordi lhbtq-personer ofte presenteres med lidelseshistorier. Da er det viktig at jeg kommer ut og skriker at jeg er homo».
Enn så lenge står Silvana Imam kjæresten Beatrice Eli ensomme i posisjonen som lesbisk artistpar-forbilder i Norden.
«Men det er ok. Vi kjører på som vi vil», sa Silvana Imam til Blikk om sitt livs store kjærlighet.
Silvana Imam, fre 15. mars, Tou Scene, Kvitsøygata 25, Stavanger. Lør 16.: USF Verftet, Georgernes Verft 12, Bergen. Tor 21.: Rockefeller, Mariboes gt. Oslo. Fre 22.: Samfundet, Elgeseter Gate 1, Trondheim.
Mer info: Silvanaimam.com