
VERSUS - Den skeive litteraturfestivalen
Skeive litterære dager ble første gang arrangert i fjor. Første helga i februar er initiativtakerne Siri Lindstad og Lisbeth Eilertsen klare med versjon 2 av Versus.
Les også
-
Etterlyser skeive poeter
Lørdag 3. juni inviterer Forfatterkollektivet 7 skeive av alle slag til å være med på å skrive «Et helt vanlig dikt» i løpet av 24 timer. – Vi skal sette verdensrekord i diktsamling, sier forlegger og forfatter Sonja Dalseth.
-
Jubileum for glemt pionér
Hver søndag tar vi et dykk i Blikk-arkivet. I dag: Jubileum for glemt pionér.
-
Torrey Peters til Litteraturfestivalen
For debutromanen «Detransition, Baby», ble Torrey Peters nominert til Women's Prize for Fiction samme år som første åpne transkvinne noensinne.
-
– Jeg vil ikke sutre
Sven Henriksen skildrer et liv preget av vold og kristenfundamentalisme i «Pappas lille gutt», en roman det har tatt over 30 år å bli ferdig med. Selv har han omsider landet lykkelig i eget liv som dramatiker, forfatter, artist og med en mann han elsker.
-
Kristne kartlegger kjønnsundervisningen i skolebøker
I flere måneder har Kristent Ressurssenter gjennomgått 20-30 lærebøker i den norske skolen for å kartlegge hva dagens skolebarn lærer om kjønn og kjønnsidentitet.
-
– En seier for demokratiet
En føderal dommer har beordret myndighetene i Llano i Texas til å returnere bøker med lhbt+ og antirasistiske temaer til offentlige biblioteker etter at konservative tjenestemenn fjernet dem.
-
– Som homofil er problemstillingen vanskelig
I romanen «Dine farger var blå», utforsker Marcus Jarl barnløshet og kjærlighet, og gir et innblikk i den hektiske hverdagen på fødestua.
-
Val McDermid til Krimfestivalen
Mange populære krimforfattere, både norske og utenlandske, er klare for Krimfestivalen i Oslo.
-
Édouard Louis til Oslo
Édouard Louis møter Kjersti Horn på premieredagen til stykket «Ei kvinnes kampar og forvandlingar» på Det Norske Teatret.
-
Forbudt bok om forbudt kjærlighet i Sovjetunionen
To gutters romanse på en sommerleir provoserer Russlands myndigheter.
Versus – Skeive litterære dager, arrangeres for annen gang lørdag 1. og søndag 2. februar. Initiativtakerne er forfatter og journalist Siri Lindstad, som er arrangementsansvarlig ved Gjøvik bibliotek og kulturhus, og bibliotekar ved Fyrverkeriet bibliotek og kulturhus i Raufoss, Lisbeth Eilertsen.
Kjærlighet og mannlighet
Litteraturfestivalen starter lørdag 1. februar i Raufoss hvor Versus inviterer publikum til en samtale mellom Odd Klippenvåg og Åsmund H. Eikenes og Siri Lindstad.
Odd Klippenvåg er en etablert forfatter, med hele 23 bøker på utgivelseslista. I 2018 kom han med romanen «Et elskelig menneske», om Birger og Kjerand som finner hverandre i godt voksen alder. Åsmund H. Eikenes debuterte i 2019 med romanen «Håkon», om den ennå unge mannen som dras mellom tre menn. Kjærlighet, voksenliv og mannlighet er noen av temaene for samtalen.
Senere på dagen flyttes festivalen til Gjøvik bibliotek og kulturhus der forfatteren Rune Christiansen holder foredraget «Skumle, skarpe kvinner», som handler om kvinnelige kriminalforfattere i mellomkrigstida. Navn som Dorothy L. Sayers, Josephine Tey, Ethel Lina White, Georgette Heyer og C.L. Pirkis sto sterkt. Flere skrev under mannlig pseudonym, hadde mannlig hovedperson, eller det skeive lå mellom linjene på annet vis.
Samtale om Susan Sontag
Etterpå blir det en samtale om Susan Sontag (1933-2004), en av USAs fremste kritikere, essayister og forfattere, som aldri sto fram som lesbisk, og vegret seg imot å nærme seg både den feministiske aktivismen og homobevegelsen.
Kaja Schjerven Mollerin, kritiker, essayist og forfatter, har jobbet mye med hennes tenkning I 2016 ga hun ut boka «I denne verden. Om estetikk og etikk i Susan Sontags verk». Hvordan forstå Sontag, sett med et skeivt blikk, er spørsmålet som stilles i samtalen mellom Mollerin og Lindstad.
Etter samtalen holder Tone Hødnebø foredraget «Fra antikken til The L Word». Lyrikeren er Norges fremste oversetter av Anne Carson, en av Nord-Amerikas viktigste samtidspoeter, ved siden av å være professor i klassiske studier og oversetter av greske og latinske tekster. Få kjenner Sapfos tekster like godt som henne. (Ihuga «L Word»-fans vil også huske Carson-boka «Eros the Bittersweet» fra det første møtet mellom Jenny og Marina. «Den boka endret livet mitt», sier en rødmende Jenny før hun kliner med Marina.)
I foredraget løfter Hødnebø fram høydepunkter fra Carsons diktning, og vise hvordan den kanadiske poeten skeiver til antikkens fortellinger om kjønn og seksualitet.
Skeiver til det streite
Siste post på Versus-programmet denne lørdagen er en samtale mellom Kristin Fridtun og forfatteren Erik Eikehaug, ledet av Siri Lindstad. Fridtun har blant annet har skrevet bøkene «Kjønn og ukjønn – Ordhistoriske essay», og «Homoflokar». Eikehaug debuterte med romanen «James Franco spytter når han snakker» i 2017. Samtalen handler om fan fiction som en arena for et skeivt fellesskap, om å skeive til streit litteratur, utvide det allerede skeive, eller bare rett og slett lete det fram.
Søndag 2. februar avsluttes Versus med visning av to skeive filmer på Gjøvik kino.
Versus – Skeive litterære dager, lørdag. 1. og søndag 1. februar, Gjøvik og Raufoss i Oppland. Mer info: Versus - skeive litterære dager på Facebook og versusdagene.no