
Hva vet du om norsk transhistorie?
Aktivist, forfatter og tidligere leder for Forbundet for transpersoner i Norge (FTPN), Jan Elisabeth Lindvik, loser Litteraturhusets publikum gjennom Norges transhistorie.
Søndag 20. juni inviterer Litteraturhuset til digitalt foredrag om norsk transhistorie.
Transtematikk har lenge vært et polariserende tema i den norske offentligheten. Men hva vet vi egentlig om den norske transhistorien? Om interesseorganisasjonene som har fantes, og de finnes i dag? Om hvilke utfordringer norske transpersoner historisk og i dag står overfor?
Foredraget holdes av aktivist, forfatter og tidligere leder for Forbundet for transpersoner i Norge (FTPN), Jan Elisabeth Lindvik. Lindvik er i dag aktiv i FRI Oslo og Viken og ga i 2016 ut oppvekstromanen «Maos raude kjole», en transhistorie basert på egne erfaringer med humor i sentrum.
Det digitale foredraget vil være tilgjengelig som video fra det publiseres søndag 20. juni, klokken 13:00, og gjennom hele Oslo Pride. Klikk her for å se.
-
Pluss
Et lappeteppe av skeiv historie
-
Pluss
Skogsarbeideren
-
Pluss
Ny duo gjør countrymusikken enda skeivere
-
– Jeg ble overrasket over at min kronikk skapte så store reaksjoner i kommentarfeltet
-
Beforefrances i ny singel: Mistet troen på Gud
-
LHBT-forkjempere bekymret etter britisk avgjørelse om kjønn
-
Skolebyråder: Å forby pride-flagget er ikke nøytralt
-
Norgesaktuelle Billie Eilish: – Jeg hatet navnet mitt
-
Pluss
Kim Wigaard: Fansen er en motgift mot hetsen
-
Britisk høyesterett: Ordet «kvinne» betyr «biologisk kvinne» i likestillingslov